Psy to wspaniałe zwierzęta, które nie tylko zajmują nasze miejsce na kanapie, ale i wymiernie pomagają chorym i niepełnosprawnym.
Dogoterapia, bo dziś ta forma leczenia i rehabilitacji ma swoje święto stosowana jest w Polsce z powodzeniem od wielu lat.
Wiele osób przyzna, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Ale nie tylko jest przyjacielem. Pies bywa też lekarzem. Psia bliskość często ma zbawienny wpływ na chorych, często też bardzo im pomaga.
Taki przyjaciel nie zadaje pytań, nie ocenia, po prostu jest.
I w wielu przypadkach to wystarczy.
DOGOTERAPIA, na czym polega ?
Dogoterapia, inaczej kynoterapia, to coraz popularniejsza forma wspierania procesu leczenia, rehabilitacji i rozwoju dzieci i dorosłych. Obecność psa pobudza zmysły i uspokaja pacjentów. Pozwala na usprawnienie procesów ruchowych, intelektualnych i emocjonalnych pacjenta. Sprawdź, jaki pies może zostać terapeutą i jak swoją obecnością może pomagać pacjentom.
Dogoterapia, czyli terapia z psem, jest skuteczną formą wspierania procesu leczenia. Pracą psa jest wspólne spędzanie czasu z pacjentem. Częstotliwość oraz rodzaje ćwiczeń są dobierane indywidualnie, na podstawie potrzeb i możliwości chorego.
Psy, biorące udział w dogoterapii, są starannie wyselekcjonowane i specjalnie wyszkolone. Ich opiekunowie, psi terapeuci, również powinni mieć za sobą szkolenia, dające wiedzę do wykonywania tego zawodu.
Pies towarzyszy pacjentowi w rehabilitacji i edukacji: może to być wspólny spacer, treningi z czworonogiem poprzez wydawanie mu komend lub czytanie mu książek. Lista ćwiczeń jest długa, również czas aktywności dobierany jest na podstawie możliwości rehabilitanta. W nagrodę za poprawnie wykonane ćwiczenie pacjent może np. pogłaskać psa lub go nakarmić, co stanowi motywację do dalszej pracy i treningów.
Psia obecność wspomaga proces rehabilitacji, edukacji i rozwoju. Dogoterapia skierowana jest przede wszystkim do dzieci, ale także dorosłych. Obecność pupila ogranicza stres i wspiera ćwiczenia, które często mogą wydawać się nużące.
Aby była terapia z psem była efektywna, istotny jest wybór odpowiedniego czworonoga oraz dopasowanie ćwiczeń do indywidualnych potrzeb pacjentów. Popularnymi rasami wykorzystywanymi podczas dogoterapii są cavaliery king charles spaniele, labradory, golden retrievery, samojedy, collie i husky.
Jednak nie sama rasa determinuje możliwość pracy z chorymi – najważniejsze są predyspozycje psa, który musi wykazywać się zdolnością do szybkiej nauki, spokojem i opanowaniem, brakiem agresji, a przede wszystkim cierpliwością.
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym AMI prowadzi zajęcia dogoterapii już od wielu lat. Prowadzone zajęcia są w formie indywidualnej a także grupowej w placówkach oświatowych, pomocy społecznej w całym województwie łódzkim.
Zajęcia dogoterapii realizowane są również w projekcie „W AMI zmagamy się z barierAMI – rehabilitacja dla dzieci niepełnosprawnych” współ. ze środków PFRON.