Trening Funkcjonalny, Stabilizacji i Świadomości Ciała w projekcie „W AMI zmagamy się z barierAMI – rehabilitacja dla dzieci niepełnosprawnych”
W Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym AMI w Zduńskiej Woli można skorzystać z zajęć Trening Funkcjonalny, Stabilizacji i Świadomości Ciała.
Trening Funkcjonalny, Stabilizacji i Świadomości Ciała jest jedną z nowych form wsparcia realizowanych w projekcie „W AMI zmagamy się z barierAMI – rehabilitacja dla dzieci niepełnosprawnych” I rok w Zduńskiej Woli, współfinansowanym ze środków PFRON.

Trening funkcjonalny został wymyślony po to, aby ułatwić nam wykonywanie codziennych czynności. Trening funkcjonalny naśladuje ruchy wykonywane przez nas każdego dnia, a także ma za zadanie te ruchy wspomóc i usprawnić. Dzięki treningowi mamy większą świadomość ciała i jesteśmy w stanie pokonać trudności. Trening funkcjonalny to rodzaj intensywnych ćwiczeń, których celem jest wszechstronne wzmocnienie mięśni bez rozbudowywania masy mięśniowej. Polega na imitowaniu ruchów, które wykonujemy na co dzień przy zwykłych czynnościach, ale w szybszym tempie i z wieloma powtórzeniami. Przed każdym treningiem funkcjonalnym należy wykonać rozgrzewkę, a po jego zakończeniu dokładnie rozciągnąć mięśnie. Ze względu na to,
że łączy w sobie kilka rodzajów ruchu jednocześnie, poprawia gibkość i koordynację. Oprócz tego szybkie tempo ćwiczeń zwiększa ogólną wydolność organizmu i poprawia krążenie krwi.

Trening stabilizacyjny to forma ćwiczeń, skupiająca się na wzmocnieniu głębokich mięśni tułowia. Stabilizacja, czyli inaczej umiejętność utrzymania równowagi i balansu ciała zależy w dużej mierze od siły mięśni głębokich. Są to mięśnie, które nieustannie pracują, aby utrzymać prawidłową postawę całego ciała kiedy siedzimy, stoimy, chodzimy czy poruszamy się. Podczas treningu stabilizacyjnego trenujemy mięśnie, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie ciała jako całości.
Do najpopularniejszych ćwiczeń treningu stabilizacyjnego można zaliczyć: planki, inaczej deski, superman, lifty nóg i rąk w podporze, ćwiczenie “dead bug”. Podczas wykonywania ćwiczeń core najważniejsza jest technika. Prawidłowe ustawienie ciała, szczególnie pleców oraz miednicy, napięcie wstępne mięśni, praca z oddechem– to elementy, które koniecznie trzeba opanować, aby dobrze wzmacniać mięśnie głębokie tułowia. Jeśli podczas treningu stabilizacyjnego będziemy robić jak najwięcej powtórzeń
w jak najkrótszym czasie – efekty mogą być odwrotne. Ćwicząc stabilizację ćwiczymy również swoją koncentrację i cierpliwość ucząc się kontrolowania kolejnych segmentów ciała. Trening stabilizacyjny ma bardzo pozytywny wpływ na różne dyscypliny sportu: bieganie, tenis, jazda na nartach czy gra w siatkówkę lub piłkę nożną.

Celem treningu stabilizacyjnego u dzieci powinno być przede wszystkim kształtowanie poczucia własnego ciała i świadomości ruchu. Podstawową zasadą obowiązującą podczas dążenia do tego celu jest stopniowe zwiększanie poziomu trudności ćwiczeń. Przechodzenie do ćwiczeń trudniejszych zaleca się dopiero po opanowaniu zadań z poprzedniego etapu. Niezwykle istotne jest przy tym zwrócenie uwagi na prawidłowe pod względem metodycznym wykonanie zadań ruchowych. W postępowaniu tym ważna jest precyzja i dokładność, a nie szybkość ruchów, której zwiększenie może stanowić dopiero końcowy etap treningu. Pewnym ograniczeniem może okazać się̨ konieczność utrzymania przez dziecko skupienia i koncentracji, jednak zdaniem autorów jest to konieczne do prawidłowej realizacji zadania.

Trening funkcjonalny i stabilizacji ciała prowadzić najlepiej z wykorzystaniem sprzętu, pomocy rehabilitacyjnych i oprogramowania komputerowego. Wykorzystanie takiego sprzętu ma za zadania pobudzenia receptorów czucia głębokiego, doskonalenie stabilizacji i równowagi oraz uatrakcyjnienie i poprawienie zaangażowanie a co za tym idzie skuteczność prowadzonej terapii. Musimy iść z duchem czasu i tą innowacyjność realizować z naszymi podopiecznymi.

Cele uzyskiwane dzięki zastosowaniu formy wsparcia TRENING FUNKCJONALNY, STABILIZACJI I ŚWIADOMOŚCI CIAŁA:

– stymulacja i poprawa czucia głębokiego,
– kształtowanie świadomości własnego ciała,
– poprawa stabilizacji tułowia, wpływająca na płynność i jakość innych ruchów,
– poprawa równowagi i koordynacji,
– rozwijanie prawidłowych wzorców ruchowych,
– kształtowanie prawidłowej postawy ciała,
– trenowanie kondycji i szybkości mięśni,
– nauka kontroli własnego ciała,
– wzmacnianie mięśni posturalnych,
– poprawa reakcji równoważnych.

 

Trening Funkcjonalny, Stabilizacji i Świadomości Ciała jest jedną z nowych form wsparcia realizowanych w projekcie „W AMI zmagamy się z barierAMI – rehabilitacja dla dzieci niepełnosprawnych” I rok w Zduńskiej Woli, współfinansowanym ze środków PFRON.